צנוע זה הכי, אחותי

צנוע זה הכי, אחותי
אירוע האופנה מודסט
צילום: יח"צ

שתי נשים יפיפיות ומפורסמות בעולם כולו, הדוכסית קייט מידלטון אשת יורש העצר הבריטי ומלניה טראמפ, אשת נשיא ארצות הברית, מוכיחות בשנים האחרונות בלבושן שהשילוב בין צנוע לאופנתי הוא אפשרי, ומעצים ולא גורע מההופעה הנשית

גם שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה שלנו, מאז החלה לקבל את הצעות הלבוש של הסטייליסטית סנדרה רינגלר, מצליחה להדגים את העיקרון הזה, שהוא קו מנחה בהשקפה האופנתית של המסורת היהודית. אבל הישראלית המצויה, זו הלובשת מכנסונים, מיני וגופיות, מתקשה להפנים זאת. אז לקראת האביב והקיץ הגורמים לרבות להתחיל להתפשט ולהופיע בפומבי במינימום בגדים, ליקטתי כמה דוגמאות מהזמן האחרון, שמאפשרות לכולנו לשלב צניעות וטרנדיות. האקטואלית שבהן לקוחה משבוע האופנה גינדי תל אביב שהתקיים בימים ראשון עד רביעי 12.3.2017-15.3.2017. האמת, לא קל היה לי למצוא מספיק בגדים לעיקרון המנוסח בכותרת הכתבה הזו.

שי שלום בשבוע אופנה גינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן
שי שלום בשבוע אופנה גינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן

רוב המעצבים המקומיים עדיין מעדיפים לחשוף מקסימום אברים נשיים. ובכל זאת, גם באירוע הזה, שהתקיים בקניון האופנה החדש TLV Fashion Mall (כ- 300 חנויות בשתי קומות מסחריות וכ- 2000 מקומות חניה), והשתתפו בו כ-30 מעצבי אופנה ישראלים מובילים כמו גדעון אוברזון וקארן אוברזון, טובה’לה המציינת 30 שנה למותג שלה, שי שלום, גדי אלימלך, תמרה סלם, משכית, שנקר, גליה להב, קרן וולף, ורבים אחרים, מצאתי כמה “צדיקים בסדום”. אם כי גם אצלם, הבגדים הצנועים הם במיעוט.

גם שי שלום, מעצב בולט, מוכשר ונחשב מאוד, ממשתפי שבוע האופנה גינדי תל אביב, מודע מאוד לאפקט שעשתה המלתחה של מלניה טראמפ על הנשים בעולם, ואת קולקציית אביב / קיץ 2017 שהעלה על המסלול הקדיש לדמותה. זה אומר בין היתר מכפלות מכסות ברכיים, בגזרות הנוגעות-לא-נוגעות בקימורי הגוף ולא צמודות בצורה פרובוקטיבית, מכנסיים מתרחבים באיפוק אלגנטי, חולצות משי בגוונים שלווים, תיקי קלאץ’ וחגורות רחבות-מותן במנעד צבעוני מלבן ועד סגול, מוורוד ועד שחור.

מכללת שנקר בשיתוף עם נעלי ניו-באלאנס|צילום: אבי ולדמן
מכללת שנקר בשיתוף עם נעלי ניו-באלאנס|צילום: אבי ולדמן

 

מהתצוגה שבוע האופנה של קארן וגדעון אוברזון הצלחתי לדלות חליפה בהירה מכסה ברכיים שהזכירה את שאנל. אבל מרבית מ-50 הדגמים של הקולקציה הקייצית חשפו טפח או טפחיים. פרטים טרנדיים שנראו על המסלול של האב והבת הם רקמות, בדי פליסה, סולם גוונים של צהוב, ורוד, סגול בהיר, בדי שיפון קלילים, כותנה ופשתן. אוברזון יצר שיתוף פעולה עם מותג הנעליים הבריטי קלארקס, וכמה מהדוגמניות שלו נעלו את דגמי המותג, וכן עם מותג המשקפיים האיטלקי קוואטרו צ’נטו.

גם בתצוגת שנקר נראה על מסלול שבוע גינדי תל אביב שיתוף פעולה, הפעם בין המחלקה לעיצוב אופנה למותג נעלי הספורט האופנתי ניו באלאנס. מה שהוכיח שנעלי ספורט ובגדים טרנדיים יכולים ללכת ביחד. בין הדגנים של הסטודנטים משנים ב’ וג’ נראו כמה שמכסים את הגוף במקום לחשוף אותו, כפי שרואים בתמונות המצורפות.

מכללת שנקר בשיתוף עם נעלי ניו-באלאנס באירוע גינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן
מכללת שנקר בשיתוף עם נעלי ניו-באלאנס באירוע גינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן

 

את חגיגת האופנה הצנועה הגדולה ביותר, שבאה לידי ביטוי גם בשם האירוע: Modest Fashion Day ראו אלפי הנשים הדתיות והחרדיות שהגיעו למרכז הכנסים בירושלים, בבנייני האומה, ב-23 בפברואר. הייתה זו הפגנת כוח מרשימה של מעצבים, בעיקר מעצבות, שהציעו אלטרנטיבה לנשים שוחרות אופנה שנמאס להן “לגייר” בגדים שנתפרו מלכתחילה לא לפי צרכיהן, ללבוש חולצות בסיס או שרוולונים, לחפש בדים להשלמת שרוולים ומחשופים, ולשלם לתופרות יצירתיות מחיר שמגיע כמעט למחיר הבגד, כדי להאריך מכפלת.

אירוע האופנה מודסט|צילום: יח"צ
אירוע האופנה מודסט|צילום: יח”צ

 

בתצוגות האופנה באותו יום השתתפו רייצל H, שדה בר, מושקי רסקין, יהודית מירב, ‘בבואה’, לרה רוסנובסקי, גיטי דיזיין, לירון הורביץ, רוית שריקי, מוריה נעים, רשימה חלקית ביותר. אולי לא שמות בעלי פרסום ארצי, אבל כאלה שוודאי יהפכו לסלבס בציבור הדתי. העובדה שהמנחה היית לירון ויצמן (מתוכנית הטלוויזיה של גיא פינס), ובין המצרות היו עו”ד לינור אברג’ל, רוית אסף, סנדרה רינגלר ושלי גפני תרמה אף הן להכרה בכוחה הגובר של האופנה הצנועה. שירה קלדרון, בעלת מותג בגדי האופנה LINDA ויוזמת האירוע החשוב, הדגישה שהמגזר הדתי והחרדי “נחשב לבעל כוח קניה חשוב מאוד ורשתות אופנה גדולות כבר מנסות לייצר אופנה המתאימה לנשים מהמגזר”.

קארן וגדעון אוברזון בגינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן
קארן וגדעון אוברזון בגינדי תל אביב|צילום: אבי ולדמן

 

וזוהי רק יריית הפתיחה, שכן במרץ ותחילת אפריל יעבור יריד נודד בשם Sheek.Me שיזמה הסטייליסטית לימור כץ בגבעת שמואל, אורנית, ירושלים, מודיעין וחיפה עם הדגמים של עשרות רבות של מעצבות ישראליות מהגזר הדתי, ותצוגות אופנה, מוסיקת רקע תנעים לבאות, דכוני אוכל כשר, הנחות מיוחדות ליריד, ואווירה של “אנחנו כאן כדי להישאר”. ברשימת השמות של המשתתפים מצאתי את לארה רוסנובסקי, אתכסיא והילולים של המטפחות, שחרית, עדולה, ננה של אורנה ורננה, דקלה קדם ועוד הרבה. כדי לדעת יותר כולל תאריכים
ומיקומים אפשר להיכנס לאתר www.Sheek.Me ולפייסבוק: www.facebook.com/Sheek.Me.

SEEK ME|צילום: יח"צ
SEEK ME|צילום: יח”צ

 

כאמור, מה שבישראל מתחילים להפנים, בעולם המערבי יודעים מזמן: לבוש אלגנטי ונחשב הוא לא כזה החושף יותר מדי, אלא להיפך. כך גם בשבוע האופנה בפריז, נראו על המסלול של H&M בגדים ארוכי שרוולים בשחרו, וורוד. אחד מהם מדגימה בתמונה הדוגמנית ג’יג’י חדיד. חלק מהבגדים האלה ניתן למצוא גם בחנויות המותג בארץ.

H&M|צילום: יח"צ
H&M|צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *